sobota, 22 lutego 2014

Dolina Rodanu

Author: jean-louis Zimmermen
Rhône czyli Rodan to obok Burgundii i Bordeaux jeden z najpopularniejszych winiarskich regionów Francji. Dolina ta dzieli się na dwie zasadnicze części - północ i południe, przy czym to drugie produkuje 90% win z tego regionu. 

Produkty stąd pochodzące są dość różnorodne, od czerwonych, skoncentrowanych i wielkich win, niczym nie ustępujących klasycznym burgundom, po świeże i proste wina stołowe. Dość licznie reprezentowany jest tutaj syrah, często łączony z garnache.


Południowa część doliny to jeden z najpiękniejszych regionów Francji, stare rzymskie budowle majestatycznie rozkładają się na pięknych zielonych wzgórzach porytych lasami sosnowymi, gajami migdałowymi i oczywiście niezliczonymi winnicami.


Jesteśmy dość sceptycznie nastawieni do francuskich win, kilka naszych prób zasmakowania się w tej części winiarskiej Europy nie było udanych. Z drugiej strony nie można się poddawać i chcemy spróbować po raz kolejny. Jutro otwieramy butelkę czerwonego wina z południa doliny Rodanu i zobaczymy co się będzie działo :).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz