środa, 19 lutego 2014

Smak pieprzu


Author: Chrisada Sookdhis
W ramach przygotowań do kolejnej degustacji, dziś kilka zdań na temat szczepu, który będzie dominował w następnej otwieranej przez nas butelce. Chodzi mianowicie o Syrah (w Australii zwanym Shiraz). To winogrono pochodzące z Francji, które  rozpowszechniło się też w wielu innych krajach, nie tylko europejskich. Zwłaszcza Australię, można nazwać jego druga ojczyzną, gdyż jest najpopularniejszym z uprawnionych tam szczepów. Syrah pojawia się również we Włoszech, w USA, czy w Chile.

„Syrah jest dość odporny na wiosenne przymrozki, ponieważ późno wypuszcza pąki. Chłodna i deszczowa pogoda w czasie kwitnienia negatywnie wpływa na ilość gron. Grona są małe, ale liczne. Posiada duże wymagania pogodowe w trakcie dojrzewania gron. Mała ilość słońca powoduje, że winogrona nie zdążają dojrzeć całkowicie, co prowadzi do wyjątkowo dużego gromadzenia się tanin, a w konsekwencji smaku określanego jako trawiasty, niedojrzały i nieatrakcyjny. Nadmierne nasłonecznienie w tym okresie może z kolei spowodować zbyt szybkie dojrzenie, wtedy grona tracą swoją kwasowość i owocowy aromat.” (źródło: Wikipedia)

Syrah świetnie nadaje się do pica w rok/dwa po zbiorach, ale równie udane są wina, które odleżały swoje w beczce.

Z czym kojarzy się Syrah, otóż ze specyficznym dla niego aromatem pieprzu i dość dużą zawartością alkoholu (nawet 14-15% w starszych rocznikach). Wina zrobione z winogron Syrah mają mocny, ciemny kolor. Poza wspomnianym pieprzem czuć w nich ciemne owoce (jagody, czarna porzeczka), przyprawy i korzenie, czy czekoladę. Są bogate, zawiesiste, pełne w smaku, mineralne i garbnikowe, o stosunkowo wysokiej kwasowości. Shiraz z chłodniejszych okolic pachnie owocami i czekoladą, w winach z krajów cieplejszych częściej można wyczuć korzenne przyprawy. Starzone roczniki będą zawierały także aromaty mineralne, ziemiste i oczywiście drewniane. Wina pochodzące z kraju kangurów będą zazwyczaj bardziej owocowe (z nutami powideł i dżemów), od tych europejskich, gdzie silniejsze będą nuty przyprawowe.

Wina te dobrze komponują się zarówno z prostymi daniami jak makarony, twardymi serami (np. Parmezan) ale też wszelkiego rodzaju drobiem, czy np. gulaszem wieprzowym.

Syrah to szczep odpowiedni dla każdego. Może dać wino lekkie i owocowe, dla osób dopiero zaczynających przygodę z degustacjami, ale też bogate, wielkie wino dla koneserów. Na każdą kieszeń i praktycznie dla każdego. Australiski Shiraz dla kogoś kto zaczyna się dopiero uczyć win, to podobno strzał w dziesiątkę. Niedługo sami sprawdzimy! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz