czwartek, 5 czerwca 2014

Francja z Lidla #2 - Cotes du Rhone Villages 2012

Tydzień temu obiecaliśmy sobie, zrobić mini - przegląd win z francuskiej oferty Lidla. Byliśmy już w Bordeaux, a dziś zawitaliśmy do Doliny Rodanu. Mamy butelkę z apelacji Cotes du Rhone Villages. Kiedyś piliśmy już pochodzące stamtąd wino. Szału nie było, ale nie nażekaliśmy. Sprawdziliśmy, co trafiło się tym razem.

Mamy typowy dla południa Francji kupaż: Grenache, Syrah i Mourvedre. W kieliszku ma ładny malinowy kolor, z delikatnym połyskiem. Transparentne, łzy nie są wyraziste (choć ma 13,5% alkoholu).

Zapach jest delikatny. Mamy głównie czerwone owoce (soczyste czereśnie i truskawki). Czujemy też w tle nuty ziołowe i drzewne. Aromaty są przyjemne, ale początkowo skąpe, trudne do zdefiniowania - trzeba się nieźle wysilić. Dopiero po chwili wino otwiera się i zapach staje się wyraźniejszy. Smak mimo radosnej owocowości i świeżości pozbawiony jest głębi. Kwasowość umiarkowana. Lekko pieprzny finisz pozostawia w ustach szorstkie taniny.

Robert: Lekkie, rześkie, owocowe. Trochę nie w moim stylu, brakuje mi w nim ciała. O ile zapach jeszcze coś zapowiada, to wino przepływa przez usta prawie niezauważalnie. Z drugiej strony za 14,99 zł to radosne i wdzięczne wino. Długo nie mogłem się zdecydować jak mam je ocenić, ale podsumowując daję 82/100, bo dobry owoc to dla mnie za mało.

Marta: Faktycznie lekkie, ale sama lekkość nie ma głębi. Czegoś tu brakuje, niewielka kwasowość może nie wszystkim przypaść do gustu, a z drugiej strony ta trudna do zdefiniowana prostota jest na tyle łatwa w odbiorze, że znajdzie swoich zwolenników. Ja jestem gdzieś po środku. 80/100

Do tej butelki trzeba podejść bez wygórowanych oczekiwań i nastawić się na frajdę z lekkiego i świeżego wina.

Ocena - średnie+.

4 komentarze:

 1. A w którym Lidlu kupiliście tę butelkę? Ja go szukałem i nie mogłem znaleźć. Została po nim tylko pusta skrzynka...
  Pozdrawiam
  Paweł
  winoowada.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat tę butelkę kupiliśmy jak tylko pojawiła się ta nowa oferta win francuskich, jakiś miesiąc temu na Kabatach. Nie wiem, czy obecnie jest jeszcze dostępne...

   Usuń
 2. Na Pradze nie ma. Kupiłem za to dwa inne wina z tej apelacji. Szkoda, że tego nie dostałem. Może przez to że Lidl jakoś nieszczególnie dba o naszą blogosferę. Niewiele jest wpisów na temat ich win(porównując np. z Biedronką)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miti jeśli chcesz przy okazji porozglądam się, czy w ursynowskich zasobach przypadkiem go nie mają i potem możemy się zgadać jak Ci przekazać :) A co do porównania Biedronki i Lidla, to Lidl wypuszcza zwykle więcej różnych win i w większej rozpiętości cenowej, stąd selekcja ciekawych sztuk jest trudniejsza :)

   Usuń